
Zimski izlet u Sirogojno – poseta muzeju na otvorenom
Zimski period je uvek izazovan kada je u pitanju smišljanje novih lokacija za obilazak. Tokom hladnijeg perioda godine nekako uvek biramo već neke proverene destinacije koje bismo sada videli pod snegom, ali kako snega sve manje ima, to su novi momenti na koje teško možemo da se naviknemo, bar mi koji smo za života ipak videli prave snežne zime.
Odlazak na planinu nam je garantovao sneg, bar donekle budući da smo se na ovaj put opredelili negde sredinom februara. Zlatibor kao backup opcija za trenutke kad nismo uspeli ništa drugo da organizujemo pao je i ovog puta kao rešenje. Ali to je neki drugi Zlatibor za nas, daleko od onog preplavljenog turistima. Tako smo ovog puta iskoristili priliku da obiđemo i Muzej na otvorenom u selu Sirogojno.

Koncept i organizacija muzeja
Muzej „Staro selo“ se prostire na pet hektara i predstavlja jedini muzej na otvorenom u Srbiji. Na ovom prostoru nalaze se autentične brvnare koje su prenete iz različitih delova Zlatibora, s ciljem očuvanja arhitekture i načina života u brdsko-planinskim krajevima krajem 19. i početkom 20. veka.
Postavka je podeljena u dve celine. Prva obuhvata kuće koje su sačuvale svoju izvornu namenu i raspored okućnice. U njima se može videti kako je izgledao život jedne velike zadruge – raspored prostorija, ognjište, vajati, mlekar, kačara, štale, i drugi pomoćni objekti koji su činili jedno domaćinstvo.

Drugi deo muzeja čine kuće koje su zadržale autentičan izgled, ali su im promenjene funkcije. Danas u njima funkcionišu suvenirnica, etno-krčma, dvorana za izložbe i letnja pozornica. U okviru kompleksa se nalazi i crkva Svetog Petra i Pavla, s ikonostasom iz 18. veka.
Ulaz u muzej se naplaćuje, a zimi je otvoren od 9 do 16 časova. Postoji mogućnost obilaska uz vodiča, ali se može i samostalno šetati kroz prostor i upoznavati sadržaje uz postavljene info-table.
Obilazak muzeja traje oko sat vremena laganog hoda, a staze su uređene i pristupačne, iako zimi mogu biti zaleđene na pojedinim mestima, pa je preporučena odgovarajuća obuća.

Šta možete saznati
Sve kuće u okviru kompleksa su četvrtastog oblika sa zidovima od naslaganih balvana i krovom pokrivenim šindrom, kamenim pločama ili slamom. Na krovu su se nalazili otvori “badže” koji su služili za cirkulaciju vazduha, a na samom vrhu kuće se nalazio dimnjak koji se zvao “kapić”.
“Glavna kuća” imala je dve prostorije – “kuću” i “sobu”, a ispod sobe se nalazio podrum. Istočna i zapadna vrata su pored funkcionalnih uvek imala i simbolička značenja – sve što je dobro i lepo ulazilo je na istočna vrata – novorođenče, mlada, kumovi, gosti…, a sve što je loše izlazilo je na zapadna.
Centralno mesto “kuće” naravno zauzimalo je ognjište, gde je uvek gorela vatra. Ne samo mesto pripreme hrane, već i centralno mesto okupljanja porodice i svih članova zadruge.
Svako domaćinstvo, pored glavne kuće imalo je i okućnicu koju su činili vajat (zgrada koju je dobijao svaki sin domaćina kada se oženi), mlekar (za čuvanje mleka i mlečnih proizvoda), pekara (za pečenje hleba), ambar i salaš (za čuvanje žita i kukuruza), mišana (za sušenje voća), kačara (za pečenje rakije) i štala (za stoku).

Crkva Svetih Petra i Pavla
U neposrednoj blizini muzeja nalazi se crkva Svetih Petra i Pavla, izgrađena 1764. godine, sa ikonostasom koji se pripisuje ikonopiscu Simeonu Lazoviću. Crkva i obližnje groblje čine integralni deo kulturno-istorijskog kompleksa Sirogojna.
Kako doći
Do Muzeja na otvorenom „Staro selo“ u Sirogojnu najlakše se stiže iz pravca Zlatibora, koji je udaljen oko 26 kilometara. Iz centra Zlatibora potrebno je krenuti magistralnim putem ka Užicu, a nakon nekoliko kilometara skrenuti levo kod table za Čajetinu i Sirogojno. Put vodi kroz tipičan zlatiborski pejzaž – brežuljkaste livade, šume i raštrkane zaseoke – a vožnja traje oko 30 do 40 minuta kolima. Putevi su asfaltirani i prohodni tokom cele godine, ali u zimskim mesecima se preporučuje dodatna opreznost zbog mogućeg snega i poledice. Za one koji nemaju sopstveni prevoz, u toku letnje sezone moguće je koristiti i organizovane turističke ture koje saobraćaju iz Zlatibora, a povremeno se organizuju i kombi prevozi uz najavu. Parking za automobile nalazi se odmah ispred muzeja i besplatan je za posetioce.
Leave a Reply