BalkanPutovanje kroz kamen – Prerasti Vratne, tajna istočne Srbije

Putovanje kroz kamen – Prerasti Vratne, tajna istočne Srbije

Prerasti Vratne su pravi prirodni dragulj istočne Srbije, koji svojim veličanstvenim kamenim formacijama oduzimaju dah svakom posetiocu. Ovi prirodni mostovi, kroz koje je reka probijala put kroz stene, predstavljaju jedinstvenu kombinaciju geološke lepote i istorijskog značaja. Prerasti su deo jedinstvene kraške oblasti, gde su stene, oblikovane milenijumima, stvorile mostove, tunelaste prolaze i neobične kamenite strukture. Obilazak ovog impresivnog lokaliteta pruža priliku da se doživi mir prirode i divljenje pred moćnom snagom koju je priroda uložila u oblikovanje ovog kraja.

Ove kamene formacije ne samo da su geološki fenomen, već su i deo legende ovog kraja. Kao i mnogi drugi prirodni fenomeni, prerasti imaju svoje priče, o kojima se govori s poštovanjem i divljenjem. Iako nisu najpoznatiji deo Srbije, upravo je njihova netaknuta lepota i pozicija u prirodi razlog zbog kojeg su postali savršena destinacija za sve ljubitelje prirodnih lepota i avanturističkih tura.

Manastir Vratna koji smo prvo posetili pre nego što ćemo krenuti kroz gustu šumu je ušuškan na samom ulazu u kanjon i nad njim se već nadvijaju kamene vrleti. Manastir je podigao Sveti Nikodim Tismanski, rumunski kaluđer u 13. veku. Od parkinga ispred same kapije manastira i info tabli i putokaza kreće dobro obeležena staza ka kanjonu reke Vratne.

Staza nas vodi uzbrdo kroz gustu listopadnu šumu. Putokaza ima tako da ne možete pogrešiti. Na jednom uzvišenju staza se račva, a mi krećemo levim krakom koji nas vodi pravo u srce kanjona. Već na samoj stazi naslućujemo šta možemo očekivati u kanjonu budući da je nebo skoro zaklonjeno vertikalnim kamenim zidovima.

Kasna jesen je možda i najbolji trenutak da se poseti kanjon Vratne iz nekoliko razloga. Jesenje boje lišća daju neverovatan izgled ovim strmim liticama a opet zahvaljujući smanjenoj vegetaciji možete bolje videti kamene svodove. Druga možda bitnija stvar je ta što je već hladnije i postoji manja verovatnoća da ćete tako lako naići na nekog poskoka kojih zaista ima mnogo u kanjonu i tokom toplog perioda godine potrebno je malo više obratiti pažnju jer ipak mi smo ušli nepozvani u njihovo dvorište.

Spuštamo se do reke i već vidimo 2 kamena luka. Prerasti ili kameni lukovi su jedinstvena prirodna blaga i zapravo predstavljaju ostatke masivne pećine koja se tokom vremena urušavala i od koje su preostala ova 3 luka koja imamo u kanjonu. Prerasti nisu tako česta pojava u prirodi a u Srbiji ih imamo 10, od čega se 3 nalaze upravo ovde.

Najlakše za obilazak su upravo Mala i Velika prerast, dok se do treće Suve kapije morate malo pomučiti i preći stazu kroz kanjon ili kroz šumu (na onom račvanju gde sam navela da smo mi skenuli levo). Do Suve kapije trebaće vam jedno 2.5 sata. Mi smo morali ostaviti taj obilazak za neki drugi put jer svetla je bilo sve manje i mrak će pasti za sat vremena.

Mala prerast je prva koju ćete ugledati i ona se nad rečicom uzdiže na visini od 34 metara. Odmah će usledeti novo iznenađenje kada ugledate Veliku prerast koja se nalazi nedaleko od Male. Iako je niža, nadvija se nad rekom na visini od 26 metara, svojom masivnošću i dužinom od 45 metara zaslužuje ime koje nosi, Velika prerast.

Mala prerast udaljena je oko 200 metara od srednjovekovnog manastira, dugačka je 15 metara, širine 30 metara i visine otvora 34 metra. Velika prerast ima dužinu 45 metara, širinu 23, visinu 26 i dubinu svoda 30 metara. Ove dve kapije nazivaju se manastirske i istog su porekla. Treća u nizu, Suva prerast koja ima dužinu od 34 metra, širinu 15 metara i visinu 20 metara, udaljena oko dva kilometra od prve dve, najnepristupačnija je i najmlađa, ali i najlepša i najizazovnija za istraživače. U njenoj blizini otkrivene su tri do sada neistražene pećine, a speleolozi kažu da je prva najduža, oko 400 metara, druga najatraktivnija, sa jezercetom neobične lepote, a treća najveća, sa isprepletenim mnogobrojnim hodnicima i tunelima.

Kako smo počeli da gubimo dnevnu svetlost, put nastavljamo ka Negotinu gde ćemo prenoćiti i odakle sutra nastavljamo ka Lazarevoj pećini i kanjonu.

Kako doći

Do Prerasti Vratne lako je doći, ali put koji vodi ka ovom prirodnom čudu zaslužuje da se o njemu posveti pažnja. Počinjemo od Negotina, odakle se krećemo ka selu Vratna. Put je relativno jednostavan i dobro označen, pa ćete lako uočiti znakove koji vode do ulaza u kanjon. Od Vratne, treba pratiti stazu koja vas vodi ka kamenom mostu. Uspon je lagan i prijatan, a staza je pogodna za sve ljubitelje prirode – nema velikih uspona, a hodanje po ovom delu staze je ujedno i pravi užitak, jer ćete biti okruženi bujnom vegetacijom i šumama koje krase ovaj region.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *