BalkanPrerast u Dobroselici – prirodni most na južnom obodu Zlatibora

Prerast u Dobroselici – prirodni most na južnom obodu Zlatibora

Ako ste u potrazi za manje poznatim, ali zanimljivim lokacijama u okolini Zlatibora koje su pogodne za lagani planinarski izlet, prerast u Dobroselici je jedno od tih mesta. Ovaj prirodni kameni most, poznat i kao Šupljica ili Točkovića pećina, nalazi se u ataru sela Dobroselica, na oko 23 kilometra južno od turističkog centra Zlatibora.

Prirodni kameni most – jedinstven u ovom kraju Srbije

Možda ne idealno vreme da se poseti ova lokacija, ali suva zima bez previše snega navela nas je da se u februaru uputimo ka ovoj jedinstvenoj kamenoj formaciji. Sneg i led su se održali još na nekim mestima koja nisu bila izložena suncu, pa je time sam spust do dna doline u kojoj se prerast nalazi bio utoliko teži po uglačanom ledu. Kako smo se spuštali ka našem cilju, postalo je jasno da ovuda dugo niko nije kročio, sem poneke lisice ili vuka sudeći po tragovima u snegu i ostacima uz put.

Prerast je smešten na kraju jaružaste doline usečene u tamne kristalaste škriljce, kroz koje se probija potok u uskoj krečnjačkoj gredi. Sama forma mosta nastala je vekovima dugim erozivnim dejstvom vode i obrušavanjem tavanice nekadašnje pećine. Pećinski kanal kroz koji se potok probija dug je 48 metara, širok 12, a visina ulaza varira – 12 metara na jednoj strani, 16 na drugoj. Spada među šest najvećih prirodnih kamenih mostova u Srbiji, a jedini je takav u zapadnom delu zemlje.

Kroz prerast i danas protiče mali potok – nekadašnja ponornica koja je verovatno oblikovala i samu pećinu, a kasnije i prerast, urušavanjem njenog svoda. Unutrašnjost je prostrana, svetla i prozračna, sa karakterističnim odjekom koji dodatno pojačava utisak prostora. Na trenutke nas je zvuk preplašio budući da smo imali utisak da prerast puca, a zapravo pucao je led i odlamale su se retke preostale ledenice. Ovakav odjek sam zaista po prvi put čula a posetila sam veliki broj prerasti u Srbiji. To govori samo u korist tome koliko je svaki kameni most poseban i jedinstven.

Ova prirodna retkost je danas deo nacionalnog geonasleđa Srbije i zbog svoje pristupačnosti sve je češće mesto koje obilaze planinari, porodični izletnici, kao i ljubitelji geomorfoloških fenomena. Ulaz se ne naplaćuje, a ispred prerasti se nalazi klupa, informativna tabla i tabla sa oznakom prirodnog spomenika.

Vidikovac u Dobroselici

Nakon obilaska prerasti, iskoristili smo priliku da svratimo i do poznatog vidikovca u selu Dobroselica. Do njega se stiže lako, kratkom vožnjom ili pešice iz centra sela. Sam vidikovac je jednostavno uređen, sa drvenim klupama, a pogled koji se pruža zahvata široke zlatiborske padine, okolna brda i doline. Vredno je zastati, napraviti pauzu i uživati u tišini ovog kraja, posebno ako je dan vedar i pogled seže daleko. Vidikovac je lako dostupan i predstavlja dobar dodatak šetnji kroz ovaj deo Zlatibora.

Kako doći

Do prerasti se dolazi asfaltnim putem iz pravca Zlatibora. Najpre se ide prema selima Semegnjevo i Vodice, a zatim kroz samo selo Dobroselica. Pristup je jednostavan, put je obeležen i vodi skoro do samog lokaliteta, a kraći deo se prelazi pešice. Odatle vas nekoliko minuta hoda deli od samog prirodnog mosta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *