BalkanPark prirode Jegrička

Park prirode Jegrička

Vikend je i to znači samo jedno – kratki beg iz grada i otkrivanje neke nove zanimljive lokacije. Krećemo put severa i plan je da upoznamo još jedan neverovatan park prirode.

Vojvodina krije neke od izuzetnih prirodnih celina, jedinstvene u ovom delu Evrope, a jedna od njih je i Park prirode Jegrička. Idemo da se uverimo u priče koje smo čuli o ovom neverovatnom parku.

Odlike Parka prirode Jegrička

Poznata i kao bara Jegrička, ovo zaštićeno dobro nalazi se na prostoru južne Bačke, i obuhvata tok rečice Jegričke, između kanala Dunav-Tisa-Dunav kod Despotova, na zapadu i njenog ušća u Tisu kod Žablja, na istoku. Najprostraniji deo Jegričke bare pripada upravo opštini Žabalj. Nastala je regulisanjem srednjeg i gornjeg toka reke Jegričke, desnoj pritoci Tise, u periodu 1957–1958. godine. Iako predstavlja najveći i najduži vodotok južne Bačke, ukupne dužine 65 km, Jegrička zapravo predstavlja niz bara povezanih širim ili kraćim kanalima. Bara se ciljno održava kao ribnjak za gajenje više vrsta riba. Možete već pretpostaviti da je ovo raj za pecaroše, narvno i za njih su uređeni posebni prostori.

Park prirode se zapravo sastoji iz 3 celine i bogat je živim svetom od kojih je registrovano 76 vrsta biljaka, od toga 3 strogo zaštićene vrste – beli lokvanj, močvarna paprat i divlji ovas, zatim 22 vrste riba, 9 vrsti vodozemaca i 3 vrste gmizavaca, dok je fauna ptica predstavljena sa čak 198 vrsta, od kojih je 167 strogo zaštićeno. Tu su naravno i klasični predstavnici sisara karakteristični za ovakva područja: vidra, voluharica, prugasti poljski miš, lasica, kuna belica, jazavac…

Iz tog razloga je 2010. godine otvoren i Informativni centar sa ciljem upoznavanja posetilaca sa prirodnim i kulturnim vrednostima ovog područja.

Šta raditi u parku Jegrička?

Budući da smo se uputili upravo ka ovom Informativnom centru, plan je da saznamo sve šta Jegrička nudi tokom godine. Budući da je zima u trenutku naše posete i da nema posetilaca, zaposleni u Inormativnom centru radili su na održavanju prostora i dozvolili su nam da tu parkiramo auto, a mi smo dalje nastavili peške. Istina je da smo u nekim trenucima bili u blatu do kolena, ali radoznalost nas je vukla dalje. Konačno dolazimo do početka edukativne staze i spleta mostića i drvenih platormi koji vam omogućavaju da zavirite malo bliže u ovaj močvarni raj.

Tokom toplog perioda godine i ovde se nudi opcija vožnje katamaranom u trajanju od oko sat vremena, i to baš od informativnog centra kod Temerina do osmatračnice blizu Žablja gde takođe možete u pratnji vodiča posmatrati ptice.

Mi ćemo ove lokacije posetiti ponovo tokom proleća i leta, ali svakako je preporuka da svratite kada god budete u ovom kraju.

Kako doći?

Park prirode Jegrička nalazi se između gradova Zrenjanin i Novi Sad, na oko 100 km od Beograda. Do Jegričke možete doći na više načina, a dva najpristupačnija su auto-putem Beograd – Novi Sad, gde se isključujete kod naplatne stanice Kovilj, dok je drugi nešto duži i sporiji put preko Zrenjanina, starim zrenjaninskim putem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *