BalkanVodice, Crni Rzav i Ribničko jezero – Izlet u prirodu nedaleko od Zlatibora

Vodice, Crni Rzav i Ribničko jezero – Izlet u prirodu nedaleko od Zlatibora

Ako poželite da pobegnete od gužve i turističkog centra Zlatibora, dovoljno je da se uputite desetak kilometara dalje, prema vikend-naselju Vodice. Ovaj kraj pripada selu Dobroselica, a poznat je po stotinama vikendica koje su ovde nicale još od sedamdesetih godina prošlog veka, kada su Užičani počeli da koriste Vodice kao mesto za odmor. Danas je naselje razuđeno, bez mnogo urbanističkog reda, ali i dalje veoma živo – naročito tokom prolećnih i letnjih vikenda, kada domaćini dolaze da provedu dane u prirodi.

Vodice se prostiru između Zlatibora i Tornika, na visini od oko 950 metara, i prirodno su ušuškane između šuma i pašnjaka. Kuće i brvnare su rasute po blagim padinama, a iako se naselje širi, još uvek ima dovoljno prostora za tišinu i mir. Asfaltni put koji vodi do Ribničkog jezera prolazi upravo kroz ovaj deo, pa mnogi izletnici staju usput – da prošetaju ili jednostavno uživaju u pogledu.

Crni Rzav – reka tamnog korita i bistre vode

Kada se iz Vodica siđe stazom kroz šumu, dolazi se do korita Crnog Rzava. Ova reka izvire na Čigoti, u Carevom polju, i protiče centralnim delom Zlatibora. Na tom putu formira brojne meandre i ušuškane uvale, a u ovom delu je posebno pitoma – idealna za mirnu šetnju uz obalu.

Ime Crni Rzav potiče od specifične boje njegovog korita, koje je tamno zbog podloge od serpentinskih stena. Ove stene, često prošarane i prelivene nijansama zelene i sive, poznate su i pod nazivom „zmijska stena“, zbog neobične teksture i boje. Odatle i potiče latinski naziv „serpens“ – zmija. Upravo ova podloga daje vodi specifičan vizuelni kontrast: izdaleka izgleda tamno, gotovo crno, a izbliza – bistra, hladna i čista.

Zanimljivo je da se u letnjim mesecima voda Crnog Rzava ume zagrejati i do 28 stepeni. Međutim, u proleće, kada smo mi bili, voda je i dalje bila ledena.

Obale reke su delimično močvarne, tlo je mekano i vlažno, pa stvara osećaj da hodate po sunđeru. Taj momenat daje posebnu draž ambijentu, čineći da imate utisak da ste zaista ušli u prostor koji priroda još uvek nije prepustila čoveku. Cela okolina odiše mirom – nema buke, sem vode i ptica, a mi smo u šetnji duž reke proveli skoro dva sata, a da nismo naišli na druge izletnike.

Crni Rzav zimi

Ribničko jezero – tamna voda i tišina

Put nas dalje vodi ka Ribničkom jezeru, koje se nalazi na nekoliko minuta vožnje od Vodica, prema Torniku. Ovo veštačko jezero je formirano 1971. godine, pregrađivanjem Crnog Rzava, i služi kao rezervoar za vodosnabdevanje Zlatibora i Čajetine.

Jezero je dugačko oko dva kilometra, a zbog istog geološkog sastava zemljišta, voda u njemu deluje tamno, gotovo crno – naročito kada je nebo oblačno. Iako je kupanje u njemu zabranjeno (jer je u pitanju akumulacija pijaće vode), dozvoljeno je pecanje, pa ćete često videti ribolovce sa druge strane obale.

Mi smo stali na jednom proširenju pored puta, odakle se može lako spustiti do obale. Mesto nije uređeno, ali je pogodno za kratki predah ili piknik. Tamo smo zatekli tišinu i jezero koje gotovo da ne talasa.

Kako se dan bližio kraju, pristizalo je još nekoliko ljudi – neki u šetnji, neki sa decom, a neki sa ribarskim štapovima. Iako bez velike atrakcije ili uređenih staza, Ribničko jezero ima neku svoju mirnu estetiku, idealnu za one koji žele da se na trenutak isključe iz ritma i samo budu tu, bez ambicije da bilo gde stignu.

Kako doći

Do Vodica, Crnog Rzava i Ribničkog jezera najlakše je stići iz pravca Zlatibora. Iz centra mesta krenite ka Torniku, glavnim putem koji vodi pored Hotela „Tornik“ i skreće desno uzbrdo. Pratite putokaze za Tornik i Ribničko jezero. Nakon oko 6 kilometara vožnje asfaltiranim putem, stiže se do raskrsnice kod naselja Vodice – vikend-naselja prepoznatljivog po razbacanim kućama i brvnarama u borovoj šumi. Ovde možete ostaviti automobil i nastaviti laganom šetnjom kroz naselje i dalje ka reci.

Ako želite da se direktno spustite do Crnog Rzava, sačekajte proširenje puta ili manju šumsku stazu koja vodi nizbrdo kroz šumu – nekoliko takvih staza nalazi se uz glavni put, a najbolje je pratiti prirodni pad terena. Do Ribničkog jezera nastavite još 2–3 kilometra istim putem, sve do brane i proširenja pored jezera. Ceo put je asfaltiran i lako prohodan, a pristup moguć i običnim putničkim vozilom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *