BalkanZimska šetnja kroz kanjone Crne reke i Bukovske reke

Zimska šetnja kroz kanjone Crne reke i Bukovske reke

Kada zima zavlada Maljenom i Divčibarama, priroda se povuče u tišinu, ali i dalje šapuće onima koji žele da je čuju. Tokom naše zimske posete Divčibarama, odlučili smo da iskoristimo priliku i obiđemo dva prelepa kanjona – Crne reke i Bukovske reke. Nismo imali u planu kanjoning, već laganu šetnju i istraživanje zimskog pejzaža sa decom. Upravo takav izlet, kombinovan sa oprezom i poštovanjem prirode, pružio nam je nezaboravno iskustvo.

Pristup kanjonima – iz Beograda ili sa Divčibara

Ako dolazite iz Beograda, najbolje je voziti ibarskom magistralom, sa skretanjem za Kosjerić pre Valjeva. Posle sela Balinovići i kamenoloma “Podbukovi”, skreće se na proširenje gde se može parkirati, a zatim prelazi preko livade i drvenog mostića do početka staze.

Mi smo, međutim, došli sa Divčibara. Od centra naselja do sela Podbukovi vožnja traje oko 30 minuta (oko 16 km), a put vodi kroz šumu, vijuga oko visoravni Maljena i pruža pogled na zaleđene potoke i gustu šumu.

Zimski uslovi – lagana šetnja

Leti je Crna reka poznata po kanjoningu – pravoj avanturi kroz rečno korito, sa hodanjem po steni, kupanjem u kristalno čistim bazenima, pa čak i skakanjem sa slapova. Ali zimi sve to postaje nemoguće – stene su prekrivene ledom, voda ledena, a kamenje klizavo. Zato smo odlučili da turu pretvorimo u laganu šetnju, onoliko koliko uslovi dozvoljavaju.

Staza nije markirana, ali se trag vidi – ugažena trava i poneka crvena oznaka na stenama. Hodamo pažljivo, preskačemo zaleđene potoke i hodamo pored korita, izbegavajući mesta gde led i kamen prave klopke.

Crna reka – tiha i čista

Crna reka ovde teče između tamnih magmatskih stena, krivudajući u dubokom kanjonu. Vodotok je dug oko 8 kilometara, ali zimi se prelazi samo delimično. Ipak, i to je dovoljno da osetimo snagu ovog mesta. Kažu da je Crna reka jedna od najčistijih reka u Srbiji – i zaista, mogli smo videti kamenčiće na dnu.

Duž reke, priroda je formirala male vodopade, bazene i kaskade, koje leti mame na kupanje, a zimi ostavljaju utisak bajke. Na nekoliko mesta morali smo da se zaustavimo i vratimo, jer je bilo previše klizavo, ali i to je deo čari ovakvih šetnji – uvek znaš da ćeš se vratiti ponovo, kad bude bezbednije i kada voda bude zvala da se u njoj ohladimo od letnje vrućine.

Nastavak kroz klisuru Bukovske reke

Po povratku na početak staze, nismo se zaustavili. Nedaleko odatle protiče Bukovska reka, još jedan prirodni dragulj ovog kraja. Izvire pod visom Golupcem i teče živopisnom klisurom, probijajući se kroz guste šume i stene. Bukovska reka prima Crnu reku kao pritoku, a zatim nastavlja dalje prema Valjevu, gde zajedno sa Zabavom čini reku Gradac.

Za razliku od Crne reke, korito Bukovske reke deluje otvorenije, ali jednako očarava. Klisura kroz koju se kreće okružena je stablima četinara i listopadnog drveća, a zaleđeni izvorčići i mestimični vidikovci daju dodatnu draž. Hodali smo samo deo puta, ali dovoljno da osetimo njen karakter – divlji, a opet pitom zimi. Ovaj deo Maljena – između Golupca, Hajdučke kose, Peara i Ljutog krša – pravi je skriveni kutak prirode.

Na obodu šume, pored Crne i Bukovske reke, nalaze se i prirodni izvori vode – neki sa specifičnim kiselo-slankastim ukusom, koje posećuje i divljač ovog kraja.

Plan za leto i preporuke

Leti je kanjon Crne reke prava avantura – hodanje kroz korito, bazeni duboki do dva metra, vodopadi visoki nekoliko metara, mogućnost kupanja, pa i malo adrenalina. Tura je dugačka oko 8 kilometara, traje 6 do 8 sati i zahteva dobru kondiciju, stabilan korak i obuću koja se ne kliza. Zimi je sasvim drugačije – tiša, povučenija, idealna za kraću šetnju i upijanje atmosfere koju samo netaknuta priroda može da pruži. Isto važi i za Bukovsku reku – leti pruža dužu rutu i istraživački duh, dok je zimi odlična za mirniju šetnju.

Kako doći

📍 Startna tačka: Selo Podbukovi
🛣️ Pravac iz Beograda: Ibarska magistrala – skretanje za Kosjerić pre Valjeva – Balinovići – Podbukovi
🛣️ Pravac sa Divčibara: Asfaltni put preko Čučuge i Pejovića, oko 30 minuta vožnje (16 km)
🚗 Parking: Proširenje kod kamenoloma “Podbukovi”, 200 m pre mostića
🚶‍♀️ Staza: Neobeležena, ali uočljiva – vodi duž i kroz korito Crne reke, sa opcijom prelaska na klisuru Bukovske reke
🧭 Težina: Lako do umereno (zimi lakša šetnja uz povećan oprez zbog leda)
📌 Leti: Kanjoning (6-8 sati), kupanje, avantura
📌 Zimi: Kraća šetnja, ograničen prolaz, uživanje u zaleđenoj prirodi i tišini

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *