
Ramska tvrđava – Tamo gde Dunav postaje miran
Ramska tvrđava, jedan od najlepših primera srednjovekovne vojne arhitekture na Dunavu, upravo je otvorena za posetioce nakon pažljivo sprovedene rekonstrukcije. Iskoristili smo priliku da je posetimo u zimskom ruhu, na dan kada je svetlost posebno isticala moćnu plavo-zelenu boju njenih zidina, podignutih od škriljca starog 600 miliona godina.

Pogled s ramske obale
Ramska obala, viša od one s druge strane reke, pruža upečatljiv pogled na široki Dunav. Iako je Dunav najširi kod Golupca (čak 6 km), ovde kod Rama dostiže impresivnih 4,1 km. Sa suprotne strane reke nije Rumunija, već prostrani Banat i Deliblatska peščara.
Kažu da upravo ovde Dunav postaje pitom i miran. Na ovom mestu u njega se ulivaju četiri reke – Karaš i Nera sa leve strane, te Morava i Mlava sa desne. Ova prirodna mirnoća vekovima je privlačila one koji su želeli da pređu reku, a i danas ispod tvrđave funkcioniše skela. Da je Ram bio značajno strateško mesto još u rimsko doba, svedoči pontonski most iz 105. godine, prikazan i na Trajanovom stubu u Rimu.

Legenda o sultanu i ihramu
Tvrđava je podignuta 1483. godine po naređenju sultana Bajazita II, dede čuvenog Sulejmana Veličanstvenog. Prema legendi, sultan je, putujući kroz kraj, zastao da se odmori na brežuljku s pogledom na Dunav. Na prostirci za molitvu – ihramu – zaspao je, a probudivši se preporođen, naredio da se baš tu sagradi tvrđava, koja je po tom ihramu dobila ime Ram.

Prva artiljerijska tvrđava u Srbiji
Ramska tvrđava je prvo utvrđenje u Srbiji građeno za borbu vatrenim oružjem. Ima čak 36 topovskih otvora, više nego Kalemegdan (22), raspoređenih tako da pokrivaju sve pravce. Tvrđava se sastoji od pet kula povezanih moćnim bedemima.

Donžon kula – srce tvrđave
Glavna kula kroz koju se ulazi u tvrđavu je Donžon – najviša i najvažnija. U njoj je boravio zapovednik, a posedovala je tri sprata i dve platforme. Imala je i ekskluzivan nužnik na drugom spratu, što je bio luksuz tog vremena. Na vrhu kule nalazi se mašikula – otvor kroz koji se na napadače sipalo vrelo ulje ili bacalo kamenje. Uski prolazi do kule činili su je poslednjom i najjačom linijom odbrane.
U svim kulama nalazili su se kamini za grejanje. Pristup gornjim spratovima bio je moguć samo pomoću spoljnih stepenica ili drvenih merdevina.

Antičko i keltsko nasleđe Rama
Ramska tvrđava nije samo srednjovekovni biser – istorija ovog mesta seže daleko dublje u prošlost.
Rimski put i tabla ispod kule 5
Neposredno ispod tvrđave nekada je prolazio rimski put, uklesan u stenu zbog nedostatka priobalnog prostora. Put je služio kao podrška brodovima i korišćen je čak devetnaest vekova. U steni ispod kule 5 i danas postoji Rimska tabla sa natpisom na latinskom jeziku:
„Jupiteru, najboljem i najvećem od svih bogova, zavet učinio Gaj Licinije Rufin, barjaktar 7. Klaudijeve legije.“
Vojni logor Lederata
Dva kilometra nizvodno od tvrđave, na brdu Gorica, Rimljani su krajem 1. veka podigli vojni logor Lederata, kao bazu za osvajanja Dakije. Tu je 7. Klaudijeva i 4. Flavijeva legija izgradila veliki pontonski most preko Dunava.

Keltski tragovi i poreklo imena Ram
Pre Rimljana, ovim prostorom su dominirali Kelti. Njihovo utvrđeno naselje – opidum – nalazilo se istočno od današnjeg sela Ram. Na mapama iz 15. do 17. veka ovo mesto je beleženo kao Hram – keltska reč za svetilište. Veruje se da su Kelti odabrali ovo mesto zbog magmatskih stena plavo-zelene boje, istih onih od kojih je kasnije zidana tvrđava.
Legenda o Remu i Leticiji
Jedna od legendi vezana je za Remusa, brata Romula. Nakon svađe, Rem i njegova voljena Leticija tražili su najlepše mesto za novi dom. Na visokoj steni s pogledom na miran Dunav, pod crvenim zalaskom, odlučili su da tu ostanu. Mesto su nazvali po Remu – Ram. „National Geographic“ je zalaske Sunca u Ramu proglasio za jedne od najlepših u Evropi.
Antička grobnica i kružni objekat
U blizini tvrđave nalazi se i antičko-vizantijski objekat kružne osnove, prečnika 11 metara i zidova debelih 3,3 metra. Objekat nema ulaze ni otvore, bio je pokriven kupolom i zaštićen kvadratnim bedemom. Veruje se da je reč o sakralnom objektu – impozantnoj grobnici, iako se ne zna ko je u njoj sahranjen.

Karavan-saraj i hamam
U neposrednoj blizini tvrđave pronađeni su ostaci karavan-saraja i hamama iz 15. veka. Karavan-saraj iz ovog perioda spada među retke očuvane objekte ove vrste u Srbiji i svedoči o važnosti Rama kao trgovačkog i strateškog mesta.

Kako doći do Ramske tvrđave
Ramska tvrđava se nalazi u istočnom delu Srbije, u selu Ram, na oko 110 km od Beograda. Do tvrđave se najlakše dolazi kolima, vožnjom putem preko Požarevca ka Velikom Gradištu. Od Beograda put traje oko sat i po do dva sata u zavisnosti od saobraćaja. Kada prođete kroz Požarevac i skrenete ka selu Ram, pratite putokaze do tvrđave koja se nalazi tik uz obalu Dunava. Teren je uređen i postoji parking u neposrednoj blizini ulaza, a do same tvrđave vodi uređena staza pogodna i za laganu šetnju.
Leave a Reply