BalkanSpecijalni rezervat prirode Obedska bara

Specijalni rezervat prirode Obedska bara

Na manje od sat vremena vožnje od Beograda krije se jedinstveni raj za price i najstarije je zaštićeno područje u Srbiji. Specijalni rezervat prirode Obedska bara idealna je lokacija za jednodnevni izlet sa društvom i porodicom u netaknutoj prirodi. Rezervat u jugoistočnom Sremu krije jedno od najlepših izletišta u Srbiji koje nudi uživanje pored reke, duge šetnje i mogućnost da se otisnete na vodu u čamcima na vesla. Dobro došli u Obedsku baru!

Leto u gradu može biti prilično monotono, naročito tokom vrelih sunčanih dana. Zato bežimo iz grada i tražimo predah pored reke u neposrednoj blizini Beograda. Pratimo Savu uzvodno i na samo četrdesetak kilometara od kuće stižemo do kompleksa Obedska bara.

O Obedskoj bari

Nadaleko poznat kao “raj za ptice”, Specijalni rezervat prirode Obedska bara predstavljna jedinstveni močvarno-šumski kompleks u južnom Sremu. Nalazi se između naselja Kupinovo, Obrež, Grabovci i reke Save, i predstavlja ostatak napuštenog korita Save. Nekadašnji deo reke, zatim mrtvaja, i danas močvarno područje, Obedska bara pokriva površinu od oko 13 kilometara i njeno korito se zbog specifičnog oblika naziva “Potkovica”. Viši deo terena kupinske grede, koji je takođe deo rezervata, naziva se „Kopito“.

O značaju očuvanja Obedske bare svedoči i podatak da je ovim prostorom još pre 6.000 godina tekla preteča današnje reke Save, a pre 4.500 godina njen sporedni tok, da bi se pre 2.000 godina formirala mrtvaja, od koje je nastala močvara kakvu danas poznajemo.

Obedska bara povezana je sa rekom Savom, ali samo tokom visokih vodostaja, dok tokom niskih vodostaja Save voda otiče kanalom.

Značaj Obedske bare

Prirodno bogatstvo ovog prostora leži u tome što se u okviru Specijalnog rezervata nalazi jedno od retkih očuvanih plavnih ritskih područja, zatim splet mrtvaja, bara, okana, vlažnih livada, kao i mnoštvo močvarne vegetacije i stoletne mešovite šume hrasta lužnjaka.

Prosečnom posetiocu ove informacije verovatno nisu bitne, ali izuzetno je važno znati što više informacija o Obedskoj bari kako bismo naučili da cenimo ovakvo prirodno dobro. Prirodni rezervat je danas dom za čak 220 vrsta ptica, 50 vrsta sisara, 16 vrsta riba, preko 1200 vrsta insekata, preko 200 vrsta zooplanktona, oko 180 vrsta gljiva, 500 vrsta biljaka i 50 vrsta mahovina.

Istorijat Obedske bare

Ono po čemu se Obedska bara ističe jeste podatak da se radi o najstarijem zaštićenom području u Srbiji.

Austrougarski dvor je 1874. godine proglasio ovo područje carskim lovištem i kao takvog stavio ga pod zaštitu. Godine 1919. postaje zaštićeno kraljevsko lovište dinastije Karađorđević, da bi 1951. rešenjem Zavoda za proučavanje prirodnih vrednosti NR Srbije proglašen za zaštićeni rezervat. Današnji status Specijalnog rezervata prirode dobija 1993. godine kada je podeljen na tri dela sa različitim stepenima zaštite.

Šta raditi u Obedskoj bari?

U okviru Specijalnog rezervata postoji Informativno-edukativni centar, park za odmor sa klupama i mestima predviđenim za piknik, drvena osmatračnica, nekoliko edukativnih staza, kao i mogućnost vožnje katamaranom, ali i ono što je nama naravno bilo najuzbudljivije – vožnja čamcima na vesla.

Kada su staze u pitanju, postoji kružna edukativna staza dužine 7 km, na stazi ima klupa i stolova, kao i 3 nadstrešnice, a staza vodi kroz sam centar rezervata. Postoji i pešačka tura od 11 km Stazom potkovice koju možete proci u pratnji vodiča. Sve informacije o pešačkim turama se mogu dobiti na info pultu odmah po ulasku u kompleks.

Nakon šetnje ne propustite vožnju katamaranom koja traje oko 45 minuta i tokom koje će vam vodič ispričati nešto više informacija o Obedskoj bari.

A ako hoćete malo da napregnete mišiće tu su i čamci na vesla koje možete iznajmiti od čuvara. Mislim da je očigledno za koju opciju smo se mi opredelili. Čamac se iznajmljuje po satnici, možete slobodno veslati i obići celu kružnu turu kao i katamaran. Jako je bitno da obratite pažnju na brojne lokvanje i imajte na umu da je najstrože zabranjeno branje istih.

Kako doći?

Od Beograda do rezervata možete stići kolima za oko sat vremena vožnje na 3 načina:

  • auto-putem E75, gde se isključujete kod Šimanovaca,
  • preko Ostružnice i Bečmena,
  • prateći Savu preko Surčina, Jakova, Progara i Kupinova.

Spakujte ranac, put pod noge i upoznajte Obedsku baru.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *